Prezes Diakonii Polskiej, Sekretarz dolnośląskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, proboszcz ewangelickiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu, członek Rady Fundacji Krzyżowa dla Europejskiego Porozumienia, członek fundacji charytatywnej Wrocław - Dortmund jak również fundacji Ręce rękom, członek Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ekumenicznego Centrum Europy we Frankfurcie nad Odrą. Inicjator wielu polsko-niemieckich kontaktów partnerskich, przede wszystkim partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a Ewangelickim Kościołem Berlina Brandeburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Kurator polskiej sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego. Wielokrotnie odznaczony m.in. jako zasłużony dla miasta i województwa wrocławskiego. Jest laureatem nagrody Brata Alberta.
[Wrocław][Wrocław]
Konsultant krajowy w dziedzinie farmacji szpitalnej. Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Klinicznej i Biofarmacji. Członek Zespołu Ekspertów przy Ministerstwie Zdrowia ds. programów specjalizacji z farmacji klinicznej i farmacji szpitalnej. Uczestnik licznych staży naukowych w zagranicznych ośrodkach badawczych (Montpellier, Liège, Paryż, Rennes).
MIEJSCE PRACY:
Katedra i Zakład Farmacji Klinicznej i Biofarmacji, Collegium św. Marii Magdaleny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. św. Marii Magdaleny 14, 61-861 Poznań.
FOTOGRAFIA:
W oksfordzkim domu sir Richarda Dolla - twórcy współczesnej epidemiologii (od prawej prof. Richard Doll z małżonką, dr Zbigniew Hałat, prof. Richard Peto).
Lekarz specjalista epidemiolog, od dnia ukończenia studiów lekarskich w 1974 jest zawsze w centrum najważniejszych wydarzeń swojej dziedziny ekspertyzy:
• w latach 70-tych zwalczał najcięższe epidemie zakażeń i zatruć pokarmowych,
• w latach 80-tych, lecząc choroby szerzące się masowo w Afryce Wschodniej, był świadkiem narodzin nowej epidemii - HIV/AIDS, której zapobieganiu poświęcił się po powrocie do kraju w ramach pionierskiej działalności oświatowo-zdrowotnej w Polskim Czerwonym Krzyżu,
• lata 90-te przyniosły mu najwyższy awans profesjonalny - zajmował w trzech kolejnych rządach stanowisko głównego inspektora sanitarnego i zastępcy ministra zdrowia ds. sanitarno-epidemiologicznych i wraz z garstką entuzjastów wprowadzał - na przekór trudnościom - nowoczesne metody zapobiegania i zwalczania chorób, rozwijając kierunki wcześniej w kraju nieznane, jak zdrowie środowiskowe, promocja zdrowia, edukacja rówieśnicza.
Tak wówczas wyglądał w oczach reporterki prestiżowego magazynu lekarskiego: "the quixotic and controversial deputy minister of health, government sanitary inspector, and chief environmental health officer, Zbigniew Halat MD is engaged in a personal crusade to shake the health service out of the spiritual atrophy induced by 45 years of communism. Hard working, self reliant, aggressive, and abrasively masculine, this man of Promethean energies put me in mind of a nineteenth century northern mill owner" (Karin Chopin, Letters from Poland, British Medical Journal, 30 May, 6 June, and 13 June 1992).
Utopijna gotowość do walki z wiatrakami i prometejska energia były potrzebne, aby w kolejnych latach, już w ramach własnej przedsiębiorczości, mógł rozwinąć w zmieniającej się Polsce dalsze, jakże kontrowersyjne kierunki zdrowia publicznego skupione wokół spraw promocji zdrowia na wolnym rynku i ochrony zdrowia konsumenta, które nazwał medycyną konsumenta. Od 15 listopada 2016 r. jest zastępcą dyrektora ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
MIEJSCE PRACY:
Dolnośląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, ul. Joannitów 6, 50-525 Wrocław.
Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, od wielu lat zajmuje się zagadnieniami leczenia przeciwzakrzepowego. Początkowo pracował w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii przy ul. Banacha w Warszawie. Od 2007 roku związany z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadził Poradnię Przeciwzakrzepową dla pacjentów po przebytej zatorowości płucnej i zakrzepicy żylnej. Współautor wielu publikacji i podręczników.
MIEJSCE PRACY:
Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Centrum Diagnostyki i Leczenia Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Lindleya 4, 02-005 Warszawa.
Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W roku 1992 uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w zakresie Farmacji Aptecznej. Swoją karierę zawodową rozpoczął w roku 1985 w Przedsiębiorstwie Zaopatrzenia Farmaceutycznego "Cefarm" w Lublinie, gdzie odbywał staż apteczny. Następnie objął stanowisko młodszego asystenta apteki szpitalnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białej Podlaskiej. W roku 1986 objął funkcję Kierownika Działu Organizacji i Nadzoru WSzZ, uczestnicząc w zarządzaniu i organizacji w pionie medycznym tego szpitala. Od 1989 roku rozpoczął pracę w inspekcji farmaceutycznej, początkowo jako inspektor ds. nadzoru farmaceutycznego w Urzędzie Wojewódzkim w Białej Podlaskiej. W okresie od 1992 roku do 1998 roku pełnił funkcję Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Białej Podlaskiej. W latach 1999-2000 był Kierownikiem Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Farmaceutycznej w Lublinie z siedzibą w Białej Podlaskiej. Od 2000 roku współorganizował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, pełniąc obowiązki Dyrektora Departamentu Nadzoru GIF, a od 2004 roku, po wygraniu postępowania konkursowego objął stanowisko Dyrektora Departamentu Nadzoru GIF. W lipcu 2006 roku został powołany przez Prezesa Kancelarii Rady Ministrów na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W latach 2006-2007 sprawował funkcję Doradcy Prezesa ds. produktów leczniczych w Gabinecie Prezesa w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Z dniem 7 marca 2007 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
MIEJSCE PRACY:
Główny Inspektorat Farmaceutyczny, ul. Senatorska 12, 00-082 Warszawa.
Ukończył Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Opiekun Pracowni Farmacji Społecznej. Sekretarz Sekcji ds. Sfałszowanych Leków i członek Sekcji Prawa Farmaceutycznego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Specjalista Farmacji Przemysłowej. Koordynator merytoryczny i badacz w projektach naukowych i społecznych finansowanych z funduszy UE. Członek Okręgowej Rady Aptekarskiej i Przewodniczący Komisji ds. Kształcenia i Szkolenia Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu.
MIEJSCE PRACY:
Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ul. Borowska 211A, 50-556 Wrocław.
W 1970 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. Doktoryzował się w 1978 roku, habilitował w 1990 roku. W latach 1996-2016 Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Akademii Medycznej. W latach 1999-2005 Rektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, Vice Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademii Medycznych i członek Rady Naukowej Ministra Zdrowia i jej Prezydium. W okresie kierowania uczelnią znacznie przyspieszono budowę szpitala uniwersyteckiego, utworzono nowe kierunki studiów oraz powołano Wydział Lekarsko-Stomatologiczny. Dwa wydziały uzyskały nowe siedziby. Doprowadził do uporządkowania stosunków własnościowych z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim. Inicjator ustanowienia medalu im. Ludwika Hirszfelda, przyznawanego corocznie najlepszemu absolwentowi uczelni. W latach 2001-2005 Prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii. Inicjator ustanowienia Medalu im. Marshalla i Warrena, międzynarodowego wyróżnienia przyznawanego corocznie za wybitne odkrycia w bakteriologii układu trawienia. Współzałożyciel i sekretarz a następnie w latach 2009-2015 Redaktor Naczelny "Gastroenterologii Polskiej" w latach 1993-99 i 2006-2008 Redaktor Naczelny "Advances in Clinical and Experimental Medicine"; członek kolegiów redakcyjnych wielu czasopism medycznych. Autor i współautor 328 pełno tekstowych prac. Inicjator utworzenia Ośrodka Alzheimerowskiego w Ścinawie i Fundacji Alzheimerowskiej, której jest Prezydentem. Inicjator i fundator Medalu im. A. Alzheimera. Główne kierunki zainteresowań badawczych: patofizjologia, diagnostyka i terapia chorób układu trawienia. Promotor w 29 przewodach doktorskich, patron 5 przewodów habilitacyjnych. Odznaczony i wyróżniony min. Krzyżem Kawalerskim OOP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem J.E. Purkynego, Medalem im. J. Mikulicza-Radeckiego, tytułem "Bene Meritus”, Honorowy Ambasador Kongresów Polskich, Medalem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii (2016) i nagrodą ZŁOTY OTIS (2017). Wyróżniony przez Ministra Zdrowia nagrodami za: całokształt działalności, nagrodą naukową i wielokrotnie za osiągnięcia organizacyjne.
[Wrocław]Kierownik Zakładu Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Komitetu Leków Immunosupresyjnych International Association of Therapeutic Drug Monitoring & Clinical Toxicology (IATDMCT) i Biomarkers Working Group IATDMCT. Członek Zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Członek Rady Naukowej Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie oraz członek Komisji Bioetycznej Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Członek Komitetu redakcyjnego "Therapeutic Drug Monitoring".
MIEJSCE PRACY:
Zakład Chemii Leków, Warszawski Uniwersytet Medyczny, ul. Banacha 1, 02-097 Warszawa.
Doktor i specjalista w zakresie mikrobiologii molekularnej, biologii molekularnej i biotechnologii. Uczestniczka i prelegentka wielu konferencji naukowych za granicą. Aktualnie specjalista ds. badawczo-rozwojowych w firmie Olimp Labs. Podczas studiów doktoranckich w swojej pracy naukowej zgłębiała fenomen regulacji ekspresji genów, rozumienia mechanizmów determinujących powstawanie patologicznych zmian na poziomie komórkowym. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu badań, pozwala efektywnie wykorzystywać najnowsze doniesienia naukowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie suplementacji człowieka.
MIEJSCE PRACY:
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Olimp Labs, Nagawczyna 109C, 39-200 Dębica.
Z samorządem aptekarskim związana od ponad 20 lat. Była m.in. wiceprezesem, a następnie prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi, jak również członkiem Naczelnej Rady Aptekarskiej. Obecnie pełni funkcję prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Łodzi. Posiada tytuł specjalisty w specjalności farmacja apteczna. W 1990 roku założyła własną aptekę, którą jako jej kierownik prowadziła do końca 2014 roku.
MIEJSCE PRACY:
Naczelna Izba Aptekarska, ul. Długa 16, 00-238 Warszawa.
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Przewodniczący Komisji Akredytacyjnej ds. opiniowania jednostek szkolących, ubiegających się o akredytację na prowadzenie specjalizacji dla farmaceutów przy Ministrze Zdrowia. Pełni obowiązki Kierownika Studium Szkolenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Członek Podkomisji Technologii Postaci Leku Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Prezes Fundacji "Farmacja Dolnośląska". Autor ponad 250 publikacji.
MIEJSCE PRACY:
Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ul. Borowska 211A, 50-556 Wrocław.
Konsultant krajowy ds. farmacji przemysłowej. Członek Komisji Farmakopei. Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka ponad 100 publikacji z zakresu technologii postaci leku i farmacji praktycznej, m.in. podręczników "Farmacja Stosowana" i "Biofarmacja".
MIEJSCE PRACY:
Katedra i Zakład Farmacji Stosowanej, Gdański Uniwersytet Medyczny, Al. Gen. J. Hallera 107, 80-416 Gdańsk.
[Gdańsk]Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Konsultant wojewódzki ds. farmakologii klinicznej dla województwa dolnośląskiego. Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii, przewodnicząca Komisji Farmakologii i Farmacji Klinicznej oraz Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, członek m. in. Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN, Zespołu ekspertów ds. opracowania programów kursów w kształceniu ciągłym farmaceutów.
MIEJSCE PRACY:
Katedra i Zakład Farmakologii Klinicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ul. Borowska 211A, 50-556 Wrocław.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu, specjalista chirurgii ogólnej, doktor nauk medycznych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego we Wrocławiu, następnie pracował w Okręgowym Szpitalu Kolejowym we Wrocławiu, gdzie w latach: 1999-2001 pełnił funkcję dyrektora jednostki, a następnie do roku 2010 kierownika Przychodni Specjalistycznej. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a od roku 2013 pełni także funkcję dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.
Aktywny działacz samorządowy: w samorządzie lekarskim od 1997 roku pełni nieprzerwanie funkcję Delegata na Zjazd Okręgowy Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, a od 2001 roku także na Krajowy Zjazd Lekarzy. Był m.in. skarbnikiem, wiceprezesem Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, trzykrotnie członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie, obecnie pełni funkcję prezesa DRL. Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego II, III, IV i V kadencji; w latach: 2004-2006 pełnił funkcję marszałka województwa, obecnie jest przewodniczącym sejmiku.
Autor i współautor prac naukowych oraz wielu artykułów popularno-naukowych związanych z medycyną i zarządzaniem, zdobywca wyróżnienia w konkursie literackim „Ocalić od zapomnienia” za pracę o historii Okręgowego Szpitala Kolejowego we Wrocławiu. Za działalność na rzecz samorządu lekarskiego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Jana Mikulicza Radeckiego i Złotą Odznaką Honorową „Academia Medica Wratislaviensis”, zaś za działalność w samorządzie terytorialnym - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
MIEJSCE PRACY:
Dolnośląska Izba Lekarska,
ul. Kazimierza Wielkiego 45, 50-077 Wrocław.
Kierownik Zakładu Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Gdańsku (obecna nazwa - Gdański Uniwersytet Medyczny) z 1998 roku oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego z roku 2000. Posiada tytuł specjalisty I stopnia z zakresu farmacji aptecznej. Wykładowca na Wydziale Farmaceutycznym i Wydziale Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego a także Uniwersytetu Gdańskiego (fizyka medyczna, studia podyplomowe: Prawo medyczne). Specjalizuje się w prawie farmaceutycznym. Jest autorką ponad stu publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest także autorką i współautorką kilku opracowań książkowych odnoszących się do prawnych aspektów praktyki aptecznej. Od 2012 roku jest Przewodniczącą Ogólnopolskiej Sekcji Prawa Farmaceutycznego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, która powstała z Jej inicjatywy. Jest recenzentką manuskryptów prac z zakresu prawa farmaceutycznego nadsyłanych do fachowych czasopism krajowych i zagranicznych. Jest członkiem krajowych i międzynarodowych naukowych towarzystw farmaceutycznych oraz American Society of Pharmacy Law.
MIEJSCE PRACY:
Katedra Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny, ul. Tuwima 15, 80-210 Gdańsk.